5. Kuşak Ford nasıl işe hazırlandı?

Henry Ford, 1903 yılında Ford Motor Company şirketini kurduğunda, büyük olasılıkla otomobil endüstrisini, belki de şirketler dünyasını değiştireceğini bilmiyordu. Ancak, otomobil üretimini standart hale getirdiği T Modeli ile sektörü kitlelerle buluşturmuş, bu alanın önünü açmıştı. Bu başarısının arkasındaki stratejiyi de şu sözüyle ortaya koymuştu:

“Ben kimseye benim iş yapma yöntemimin en iyisi olduğunu söylemiyorum. Tek söylediğim bir işi alışılagelmiş şekilde yapmak en iyi yöntem demek değildir.”
Aradan 110 yıldan fazla zaman geçti. Geride kalan yıllarda Ford’un parlak olduğu kadar kötü zamanları da oldu. Ancak, ailenin işin içinde olmasının da katkısıyla her zaman yeniden atak yapabilir hale geldi.

fordwithmodelt2

Benim gördüğüm kadarıyla Ford’un dikkat çekici özelliklerinden birini de ailenin hep işin içinde olması oluşturuyor. Şimdi 5’inci kuşakta olan Ford’da, aile Başkan, CEO ya da yönetim kurulu üyesi olarak hep işin bir parçası oldu.

Aile hep işin içindeydi
Baba Henry Ford 1903-45 yılları arasında, oğlu Edsel Ford 1929-45 arasında görev yaptı. Şirketi ciddi bir atağa kaldıran torun Henry Ford ise 1945-1979 dönemine damgasını vurdu. Aynı dönemde kardeşleri Benson ve Clay da başkan yardımcısı ve benzeri görevler üstlendiler.

Dördüncü kuşakta ise 3’ü kız, 6 torun vardı. Kızlar işe dahil olmadılar. Benson, Edsel ve Bill Ford, yine yönetide görev aldılar. Bill Ford, 6 yıl CEO’luk yaptıktan sonra şimdi başkanlığı yürütüyor. Edsel Ford, yönetim kurulunda, Benson ise satış ve pazarlama liderliğini yürütüyor.

Şimdi ailede 5’inci kuşak iş başında ve 4’ü erkek 1’i kız 5 küçük torun değişik görevler yürütüyor. Biri iletişim, biri satış müdürlüğü, biri iç tasarım gibi görevler olmak üzere hepsi de en alt kademeden işe başlamışlar.

Calvin Ford’un giriş stratejisi
Bunlardan Calvin Ford, en yeni işe başlayanı durumunda… Türkiye’deki benzer çok sayıda yeni kuşak üyesine örnek olması açısından onun aile işine katılma stratejisine ana başlıklar halinde paylaşmak istiyorum:

-Tüm Ford Ailesi bireyleri gibi o da daha çocukken aile işine hazırlandı. Ancak, işe, özellikle yönetim kademesine yükselmek için acelesi olmadı.

-Üniversiteden sonraki birkaç yılını Northeast’te bulduğu işlerde çalışarak geçirdi. Ardından Denver’da bir işe daha girdi. Bir süre orada çalıştıktan sonra Ford’da kendine uygun bir pozisyon açıldığını öğrendi.

-Diğer iş arayanlar gibi o da bu boş pozisyon için başvurusunu yaptı, şirketin merkezinde standart bir işe alım sürecinden geçti.

-2012 Ocak ayında işe alındı. O tarihten bu yana da Ford’un Wyoming ile Idaho’daki bayileriyle birlikte çalışarak Denver merkezli bölge satış müdürlüğü görevini yürütüyor.

-İşe alımda uygulanan strateji, diğer alanlarda da kendini gösteriyor. Örneğin, şirkete katılan aile bireyine başlangıçta son derece düşük bir maaş veriliyor. Şirketin başkanı Bill Ford, “Onların hiç birisine herhangi bir şekilde iş garantisi vermiyoruz” diyor ve ekliyor: “Ailenin yeni kuşağından hiçbir bireye şirkete katılmaları için baskı yapmadık.”

Kendisi de gönüllü olarak aile işine katılan Bill Ford, bu konuda en önemli öğüdünü babası William Clay Ford’dan almıştı: ”Eğer sadece çok istiyorsan gel bu şirkete katıl ve sakın benden seni çok üst mevkilere getirmemi bekleme.”

Paylaş
  • gplus
  • pinterest

Yorum yap

Lütfen sorunun cevabını belirtilen alana yazınız *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.