15 milyon satan müthiş dersler

1935 yılının soğuk bir Ocak akşamıydı. New York’daki Hotel Pennsylvania’nın büyük balo salonu ana baba günüydü. İçerisi kalabalıktı ve hala insanlar gelmeye devam ediyordu.

Toplantının başlamasına doğru konuk sayısı 2 bin 500’e ulaşmıştı. Kadınlı erkekli, iş dünyası ağırlıklı izleyiciler grubu balon salonunu tıka basa doldurmuşlardı.

Bu kadar insanı bir araya getiren ise birkaç gündür New York Sun gazetesinde yayınlanan ilandı. Tam sayfa ilanın başlığı şöyleydi: “Liderliğe Hazırlık İçin Etkili Konuşmayı Öğrenin”

Büyük resesyonu izleyen dönemde 2 bin 500 kişi, ‘Etkili konuşma ve insanlara etkileme sanatı’ adlı konuşmayı izlemeye gelmişlerdi. Bu kadar çok sayıda insanı çeken konuşmacı ise Dale Carnegie’den başkası değildi.

Yeniden yayınlanan kitap

Dale Carnegie’nin ünü o konuşmadan sonra daha da arttı. Yazdığı ‘How to Win Friends&Influence People’ (Nasıl Arkadaş Kazanır ve İnsanları Etkilersiniz) adlı kitabı, kitapların zarar ettiği 1930’larda bile büyük satış rakamlarına ulaştı.

Yaklaşık 70 yıldır aralıklarla basılan bu kitap, tam 15 milyondan fazla sattı. Geçenlerde yeni baskısı görünce, bir adet getirtip, okumaya başladım.

Carnegie, bu kitabı yazmak için Franklin Roosvelt gibi siyasetçiler, Marconi ve Edison gibi iş yenilikçiler ve Owen D. Young gibi iş adamlarıyla da mülakatlar yapmış. Deneyimleri ve çeşitli anekdotlarını da birleştirip, güzel bir kitap hazırlamış. Bu önemli kitaptan, ‘etkilemek ve arkadaş kazanmak’ için yapılması gereken birkaç başlığı sizler için derledim:

İnsanları etkilemek kolay mı?

 1. İnsanları sürekli eleştirmek, suçlamak ve şikayet etmekten kaçının.
 2. Sürekli kendinizden söz etmeyin, ‘ben’i daha az kullanın.
 3. Samimi ve dürüst davranıp, değer vermeye özen gösterin.
 4. İnsanları ve çalışanlarınızı teşvik edin, harekete geçirin.
 5. Gülümsemeyi ihmal etmeyin.
 6. İyi bir dinleyici olun, diğerlerini kendileri hakkında konuşmaya teşvik edin.
 7. Arkadaş ya da çalışanlarınızın kişisel ilgi konularıyla da konuşmaya özen gösterin.
 8. Diğer insanların kendilerini ‘önemli’ hissetmelerini sağlayın.
 9. İnsanların düşüncelerine saygı gösterin ve asla ‘Hatalısınız’ demeyin.
 10. Eğer ‘hatalıysanız’ bunu hemen ve empati yaparak dile getirin.Yetkinlikler yüzde 10 iyileştirilebilir
 11. Çalışanlara ‘talimat’ verme yerine, soru yöneltmeyi deneyin.
 12. Söze özgü ve çalışmalarını takdir etmekle girin.
 13. Hatalarına dolaylı yoldan dikkat çekmeyi deneyin.
 14. Önce kendi hatalarınızı dile getirip, sonra diğerlerini eleştirin.
 15. İsimlerini hatırlayın ve kullanın. Her dilde en iyi davranış biçimi, onlara isimleriyle hitap etmektir.İşin doğrusu, ‘Şunu yaparsanız, böyle olur, sonra liderliğiniz gelişir, zengin olursunuz’ türü kitapları sevmem, satın da almam. Ama Carnegie’nin kitabı hakikaten ilginç ve okunmaya değer.

Mental ve düşünsel yetkinlikleri geliştirmek zordur ama olanaksız da değildir. Harvard’dan Prof. Wiliams James da öyle diyor; ‘Bu tür yetkinlikler yüzde 10 oranında iyileştirilebilir.’

Paylaş
 • gplus
 • pinterest

Yorum yap

Lütfen sorunun cevabını belirtilen alana yazınız *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.