Çalışanlarınızın ne kadarıyla çalışmazdınız?

Futbolda hazır takıma gelen teknik direktörler, başarısız sonuçlardan sonra bazen şu değerlendirmeyi yaparlar:

“Ben geldiğimde transferlerin tamamı yapılmıştı. Bu takımı ben kurmadım, hazır devraldım. Eksiklikleri var, gelecek yıl kendi takımımı kuracağım.”

Futbolda bu ve benzeri değerlendirmeleri kimse eleştirmez. “Teknik direktör haklı, futbolcuların bir bölümü oyun sistemine uygun değil” diye destek çıkarlar.

İş dünyasında bu konu çok gündeme gelmez. Şirketler ve liderleri, istenmeyen çalışanlar, takıma uyum sağlamayan yöneticiler hakkında konuşmayı sevmezler. Yıllardır gazetecilik yapıyorum, “Ekibimi hazır buldum, oyun sistemime uymakta zorlanıyorlar” diye yakınan CEO ile tanışmadım.

Oysa, yapılan araştırmalar, en azından ABD’de bazı yöneticilerin, çalışanlarının hiç de yabana atılmayacak bir bölümünden rahatsız olduklarını ortaya koyuyor.

ABD’de CEO’lara şu soru yöneltilmiş: “Eğer mevcut çalışanlarınızla yeniden iş görüşmesi yapmak ve işe almak için 3 ay süreniz olsaydı, ne kadarını asla geri almazdınız?”

Çeşitli sektörleri kapsayan anket çalışmasından, CEO’ların, çalışanlarının yüzde 17’sini almayacağı çıkmış. Bazı CEO’lar yüzde 10, bazıları da yüzde 35’e kadar ulaşan rakamlar dile getirmişler. Nereden bakarsanız bakın çok yüksek sayı.

Benim tahminim, oranlar yüzde 17’ye kadar çıkar mı bilmiyorum ama Türkiye’de de benzer rakamlar vardır. Ancak, kimse bunu itiraf etmiyor, basınla ya da etrafıyla paylaşmıyor. Oysa, arada bir bu açıdan bakıp, takımda iyi performans göstermeyen, ancak başka takımda kendini gösterebilecek oyunculara da yeni bir şans vermek iyi bir seçenek olabilir.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest

Yorum yap

Lütfen sorunun cevabını belirtilen alana yazınız *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.