Hybrid perakendecilik

İnternet kullanımı ve e-ticaretin yükselişiyle perakendecilik bir dönüşüm sürecine girdi. İşini e-ticarette uyarlayan geleneksel perakendeciler artık daha hızlı büyüyor. Her geçen gün giderek artan sayıda fiziksel perakende şirketi, e ticarete geçmeye de başladı ya da e-ticaret siteleri kendi fiziksel mağazalarını kurmaya başladı. Bu terim Türkiye’ye yeni yeni girdiği için, Hybrid perakendecilik çok bilinmemektedir. Artan sayıda fiziksel mağazalar, hem müşterileri beklentilerini karşılayabilmek hem de satışlarını arttırabilmek için e ticaret ile entegre bir modeli tercih etmeye başladı. Son 15 yılda e-ticaret satışları, tüm perakende sektörü içinde %6 ya ulaştı. Forrester Research’a göre 30 ürün kategorisinde bu oran %11’e ulaştı.2000’li yıllarda yıllık büyüme hızı  %30 olan e-ticaret, bugün % 15 büyüme hızına sahip. Bu temponun devam ettiği varsayıldığında 2030 yılında e-ticaret, toplam perakendenin sadece %11’ini oluşturacak.

Veriler e-ticarette Hybrid perakendecilerin modelini uygulayan perakendecilerin ön plana çıkacağına işaret ediyor. Geleneksel perakendecilik yapıp işini e-ticarete uyarlayanlar gelecekte kazanacak gibi görünüyor. Bir taraftan fiziksel mağazanın internete taşınması, yeni bir kanalda daha ürün satışı yapılmasını sağlıyor. Diğer taraftan e-ticaret yoluyla markalar, alışverişte zamandan tasarruf sağladığı gibi sınırsız ürün sergileme imkânından dolayı mağazaların teşhirlerinde bulunduramayacağı kadar ürün sunabiliyor. E-ticaret siteleri müşterilere detaylı teknik bilgiler ve karşılaştırmalar sunarak fiziksel mağaza müşterilerinin bilgi ihtiyacını da karşılıyor. Örneğin Dünyaca ünlü hazır giyim markası GAP, 2014’ün birinci çeyreğini online satışta %13 lük bir büyüme ile kapattı. Türkiye’de de birçok perakende giyim markası hem fiziksel mağazalarda, hem de e-ticaret alanında faaliyet gösteriyor. Giyim sektöründe Koton, Sarar, Yargıcı gibi markalar, Perakende sektöründe Carrefoursa, Migros gibi gıda perakendesinin önde gelen markaları her iki kanalı birden kullanıyor. Bu şunu gösteriyor ki; ‘’Cadde mağazacılığından AVM’ye dönüş sürecinin, bir benzeride bu kanalda gerçekleşecektir. Çünkü insanlar alışverişe ayırdıkları vakitlerini başka şeylere ayırmak istiyor. O nedenle bu hayat biçiminde e-ticaret olmazsa olmaz bir şey haline gelecektir.’’ Bu konuyu discount(indirim) marketlerinin, otomotiv sektörlerinin de önemsemesi gerektiğini düşünüyorum.

Bu konuda e-ticaret firmaları da fiziksel mağazacılığa adım attı. Trendyol Maslak’ta ve Altıncı Cadde Trump AVM’de mağaza açtı. Bebek ürünleri kategorisinde tanınmış olan E-bebek,2003 yılında ilk mağazasını Kızıltoprak’ta açtı ve bugün 39 mağazaya ulaştı. E-ticaret sitesi olarak büyük başarı elde eden şirket,2003 senesinde tüm dünyada az rastlanan ‘’Click to Brick’’ iş modelini uygulayarak fiziki mağazacılığa geçiş yaptı. Bunun tam tersi çalışmalarda olmaktadır, Örneğin Türkiye’nin en büyük GSM operatörlerinden Turkcell’de fiziksel mağazalarının yanında  turkcellmagaza.com’u da açtı. Aslında fiziksel satış noktalarındaki ürünleri internete taşımış oldu.Gold Teknoloji marketleri de Hybrid perakendeye başarılı bir örnektir.Yaklaşık 7 yıldır hem fiziki mağazalarla ,hemde internet mağazalarla satışlarını yürütmektedir.Şirketin hem fiziksel hemde internetten satış yapmasının temel hedefi,mağazaların olmadığı bölgelerde de ürünleri en hesaplı bir şekilde tüketicilerle buluşturmak.

Peki, neden Hybrid Perakendecilik olmalı;

2030 yılında e-ticaret, toplam perakendenin %11’ini oluşturacak. Fiziksel mağazanın internete taşınması, yeni bir kanalda daha ürün satışı yapılmasını sağlıyor.E-ticaret yoluyla müşterilerine başka bir kanaldan ulaşan markalar,alışverişte zamandan tasarruf sağladığı gibi sınırsız ürün sergileme imkanından dolayı mağazaların teşhirlerinde bulunduramayacağı kadar çok ürün sunabiliyor.Belirli bir lokasyona bağlı  kalmadan ülkenin hatta Dünya’nın her yerine ürününüzü satabiliyorsunuz.Fiziksel mağazalarda ürünü satınalmadan önce dokunmak ve birebir incelemek isteyen müşterilere bu imkanı veriliyor.  Özetle şunu söylemekte fayda var, Hızlı değişen Dünyamızda, koşullara uymak ve tüketiciyi en hızlı ve kısa bir zaman içinde mutlu etmek için Hybrid perakende sistemine geçmek firmalarımız için günümüzde faydalı olacaktır.

 

Saygılarımla,

Mustafa BAŞAR

Paylaş
  • gplus
  • pinterest

Yorum yap

Lütfen sorunun cevabını belirtilen alana yazınız *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.