İş hayatında kadın kalabilmek

Dünyada Sanayi Devrimi, kadının ücretli olarak çalışma hayatında aktif olmaya başlamasında milat olmuştur. Ve iş kadını ibaresi herkesin hafızasında yavaş yavaş yer etmeye başlamıştır.

Endüstri toplumları bilgi toplumu olma yolunda ilerlerken zamanla iş hayatında kadına yer vermek zorunda kaldı. Çünkü kadın bir gün önceyi prova ederek yaşayacak kadar zeki ve programlıydı. Bakın Türkiye nüfusunun yarısını kadın bireyler oluşturuyor. Ve kadınların üst düzey yönetici olarak istihdam oranı %9,3. Ki bu oran özel sektör için çok daha yüksek rakamlara ulaşmaktadır. Emin olun ki bu rakamlar yükseldikçe ülke de ki refah da artacaktır.

2003 yılında insanların bilinçaltını ele geçiren bir reklam jinglı hafızalarda yer etti. ‘Çocuk da yaparım kariyer de.’  Çoğu kadınlar bu sloganı ideolojilerine ulaşmak için rehber edinse de bu ideolojinin karşısında silsilesi geçmişten günümüze dayanan erkek düşünce sisteminin kadına olan ön yargıları yer aldı.  Şöyle düşünün; idealleriniz var, istekleriniz var, başarmak istediğiniz şeyler var. Ama bunlara karşı koyan ön yargıya sahip insanlardan bir tanesi de sizin eşiniz. Nasıl bir yol izlerdiniz? Kadını iş yaşamı ve evliliği arasında tercih yapmaya itebilecek güçte bir ideoloji savaşıdır bu. Ve ne yazık ki çoğu erkek evde ki görevleri aksatmamasını şart koşarak kadının iş hayatına dahil olmasına müsaade eder.  Çünkü çalışan kadın kavramına karşılık gelebilecek çalışan erkek diye bir kavram yoktur.

Kadınlar erkek egemen düzeninde kendisine yer bulma ve var olma çabasına girdi. İş hayatı kadının saygınlığına, ekonomik özgürlüğüne katkı sağlarken geleneksel tutumlar kadının bu var oluş çabasını zorlaştırdı. Çünkü kadın mesafeli olmalıydı. Çok gülmemeli, az konuşmalı, kendini taşımalıydı. Kadına bu limitleri koyarken erkeği sınırlandırmak kimsenin aklına gelmedi. Kadın iş hayatında hem kendi iç dünyasıyla mücadele ederken diğer taraftan da birileri ne der düşüncesiyle adım atmak zorundaydı.  Çünkü Türkiye’de kariyerinde ilerleyen, başarılı olan bir kadının bu başarısının altında zekası, iş becerisi, yeteneklerinden önce başka sebepler aranır. Çalışan kadınsanız bunu kendi becerilerinizle yapma olasılığınız neredeyse imkansız olarak görülür.

Birleşmiş Milletler tarafından tanınan ülke sayısı 193’tür. Ve bunlar arasında kadınların yönettiği ülke sayısı 19’dur. Erkekler saçları bile kırılabilen kadınların iş hayatı için fazla duygusal olduğu düşüncesine kapılsa da kadınlar güçlü olmaktan vazgeçmediler. Bakınız bir bilim insanı olan ve aynı zamanda Almanya’nın ilk kadın başbakanı olan Angela Merkel’in takma adı ‘Mutti’ yani annedir.  Ve nam-ı değer anne dünyanın en güçlü kadını seçildi.

Güçlü kadınlar toplum için her daim mihenk taşıdır.  Unutmayın gökyüzünün yarısını kadınlar ayakta tutar.

 

Saygılarımla,

Mustafa BAŞAR

Paylaş
  • gplus
  • pinterest

Yorum yap

Lütfen sorunun cevabını belirtilen alana yazınız *

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.