Tara niye deneyime inanmıyor?

Enka Holding’in kurucusu Şarık Tara, Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli girişimcilerden biri… Bir mühendis olarak başladığı iş hayatında zirveye ulaşırken, kendi liderlik anlayışını ortaya koymayı başarmasıyla dikkati çekti. 2012 yılında kendisiyle yaptığım söyleşide, konu “Deneyim” üzerine geldiğinde çok farklı bir yaklaşımını paylaştı. Sizin de ilginizi çekeceğini tahmin ediyorum:
“Bir defa ben tecrübeye inanmam. Amerika’da öyle bir konuşma yaptım, sonunda bin kişi ayağa kalktı alkışladı. Ancak öncesinde eşim beni uyardı, “Yapma rezil olacaksın” dedi ve toplantıya gelmedi. Ama izleyenler ayakta alkışlayınca, baktım eşim de dışarıda tebrikleri kabul ediyor.

Gerçekten de tecrübeye inanmam. Neden? Son on senede olan değişiklikler, son iki bin senede olan değişikliklerden daha fazla. Şayet 30 senelik mühendis benim tecrübelerim var derse ve eskide kalmışsa, o aradaki tecrübe bir işe yaramaz.

Bir başka ilkemi daha paylaşmak isterim. Mutlaka dürüst olacaksınız ama evvela kendinize karşı dürüst olacaksınız. Ve bu zor bir şey değildir.

Sonra bugün en az bir lisanı çok iyi konuşacaksınız. Hatta iki lisan konuşursanız daha iyi ama İngilizceyi çok iyi konuşacaksınız. Ben onun sıkıntısını çektim, öğrenene kadar da canım çıktı. Kırk yaşından sonra öğrendim. Hep toplantıya gidiyor ve takıyordum kulaklıklarımı ne konuşuyorsa tekrar ede ede İngilizceyi öğrendim. Hiç ders almaya ihtiyaç duymadım.”

Paylaş
  • gplus
  • pinterest

Yorum yap

Lütfen sorunun cevabını belirtilen alana yazınız *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.